З нагоди початку Року Божого милосердя щиро закликаю та заохочую вас до ділення милосердям із ближніми, до об’явлення обличчя милостивого Бога в цьому світі, так часто позначеному людськими стражданнями, самотністю, страхом, безнадією. В обставинах війни, в яких опинився наш український народ, потреба Божої любові та опіки значно зростає, тому варто пам’ятати, що ми, християни, маємо бути милосердними, як і Отець наш милосердий (пор. Лк. 6, 36).
Детальніше » Христос єднає у Різдві
До відродження служіння духівників подружжя і родини закликав Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час засідання Єпископського Синоду у Ватикані на тему «Покликання і місія родини в Церкві та сучасному світі». У розмові з Католицьким інформаційним агентством Предстоятель зазначив, що «ми потребуємо не психологів, соціологів, а духовних отців, аби відродити християнську духовність і пройняти нею подружжя та родини». Блаженніший Святослав звернувся з відозвою до Папи Франциска та синодальних отців з проханням про молитву за Україну. «Нехай Католицька Церква в усьому світі покаже, що ми не покинуті напризволяще, що Бог, Папа і Церква — разом з українським народом, який зараз страждає», — додав Глава Церкви.
Детальніше » Родинам потрібні не психологи, а духівники, — Блаженніший Святослав Шевчук
18 липня Комісія у справах мирян Української Греко-Католицької Церкви в часі Всеукраїнської патріаршої прощі до Зарваниці організовує Всеукраїнський форум мирянських спільнот. Гаслом форуму став заклик Христа, який запрошує усіх до співпраці у розбудові Божого Царства миру і любові ще тут на землі: «Ідіть і ви в мій виноградник» (Мт. 20:4). Форум спільнот присвячений 150-й річниці від народження Митрополита Андрея Шептицького, який саме через творення мирянських спільнот та організацій, зумів розвинути активний мирянський рух у Галичині. Запрошуємо прочан та мирянські спільноти взяти участь у форумі, який розпочнеться у суботу 18 липня 2015 р. Б. у Марійському Центрі Зарваниці від 12:00 год., а офіційна частина зі сцени розпочнеться о 14:30 год. словом єпископа. Детальна інформація за тел.: 096 193-40-44 або через e-mail: komisija.myrjan.ugcc@gmail.com
Детальніше » Всеукраїнський форум мирянських спільнот УГКЦ
«Молитва похилих віком, бабусь і дідусів, — це великий дар для Церкви і велике багатство», — наголосив Папа Франциск під час загальної аудієнції у середу, 11 березня 2015 р., закликаючи поширювати їхнє свідчення вірності. Свою катехизу він присвятив цінності та важливості їхньої ролі в родині, зазначаючи, що й він сам ототожнює себе з ними, адже також належить до цієї вікової категорії.
Детальніше » Папа: покликання похилих віком — допомогти молоді знаходити сенс життя
На зорі ХХІ століття св. Іван Павло ІІ пророчо зауважив, що попри щораз сильніший процес секуляризації у світі зростає інтенсивність зацікавлення духовністю (див. NMI 33). І справді сьогоднішнє суспільство, незважаючи на щораз потужніший зріст секулярних, атеїстичних і християнофобних тенденцій стикається з релігійним відродженням, яке «просякло усі континенти, всі цивілізації й практично усі країни» (Huntington, 124). Властиво можна стверджувати, що «релігійне відродження у цілому світі є реакцією на секуляризм, моральний релятивізм та гедонізм, і означає реафірмацію цінностей порядку, дисципліни, праці, взаємодопомоги і міжлюдської солідарності» (Huntington, 127).
Детальніше » Критерії розпізнання церковності мирянських об’єднань
Джузепе Москаті — святий Римо-католицької Церкви, італійський лікар, науковець, професор університету. За свідченнями колег Москаті був відомий своєю самовідданістю, безкорисністю та глибокою набожністю. Майже ніколи не брав плати за лікування незаможних пацієнтів, а нужденним допомагав сам, вкладаючи купюри у виписані рецепти. Він відкрито визнавав свою віру, щоденно причащався і спонукав інших хворих брати участь у богослужіннях. За свою відкриту християнську позицію він нажив собі багато ворогів у медичній сфері серед матеріалістів та противників християнства.
Детальніше » Джузепе Москаті — святий лікар
Після того, як Антонін (Ілля) Догнал побив у Львові, на вулиці Плуговій, жінку, секта, яку він очолює, стала центром медійної уваги. Зросла і кількість тих, хто хотів би довідатись про її діяльність детальніше. Відповідно виникають запитання, пов’язані з віровченням цієї секти. Адже в основі діяльності будь-якої віросповідної групи стоїть якесь навчання. І тільки знаючи навчання цієї чи іншої групи, можна зрозуміти мотиви, які спонукають її прихильників до певних дій.
Детальніше » Догналізм — прикрите агресивне поганство
Кардинал Бертоне пояснив значення запланованої на осінь події екуменічної зустрічі в Асижі, Італія, у статті в тижневику «L’Osservatore Romano». Девіз зустрічі релігійних лідерів з усього світу 27 жовтня 2011, яку зініціював папа Бенедикт XVI, це «Ми прочани Правди і Миру». Традиція подібних зустрічей бере свій початок у 1986 році, коли папа Іван Павло ІІ скликав першу міжрелігійну зустріч з нагоди Міжнародного року миру ООН. В той час папа Іван Павло ІІ мав намір наголосити цією зустріччю на духовному вимірі миру в світі, важливості релігії у побудові культури миру і порозуміння. Папа вірив у можливість діалогу на основі релігійних цінностей, не сходячи у релятивізм чи синкретизм. Особливу тепер важливо будувати порозуміння з ісламським релігійним світом, коли ЗМІ пробують створити «образ ворога» з послідовників ісламу, і коли у світі ведеться боротьба з різними проявами насильства і тероризму, які чужі будь-якому релігійному світогляду.
Детальніше » Значення екуменічної зустрічі в Асижі
Українська Греко-Католицька Церква відроджує рух «За тверезість життя». У багатьох храмах з’явилися спеціальні «Книги тверезості», куди вірні вписують свої імена і зрікаються звички вживати алкоголь на певний період з певними намірами. Хто започаткував таку традицію? Чи активно люди записуються до «Книг тверезості»? Чим це допомагає? Про це та інше — у розмові зі священником Храму Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові, головою підкомісії «За тверезість життя» у Львівській архиєпархії отцем Юрієм Дроздом.
Детальніше » Духовна зброя проти пияцтва
Блог Анатолія Бабинського: Не хотів псувати цими рядками читачам гарного настрою відразу після святкової беатифікації блаженного Івана Павла ІІ, але сьогодні по свіжих слідах, так би мовити, поділюсь роздумами, які давно вертілись в голові. Як вже багатьом відомо, в неділю очільники групи, відомої в минулому як «підгорецькі отці», а сьогодні справедливо названі за прізвищем ідеолога Догнала, «догналіти», «відлучили» від Католицької Церкви Папу Бенедикта та блаженного Івана Павла ІІ. Хоча самі вони мабуть скажуть, що то не вони: «он сам пришёл». Тобто Папа своїми діями, сам себе поставив у положення відлученого, і вони його попереджали про можливі наслідки його діяльності, але факт залишається фактом — ці люди вважають, що мають право виносити вироки, судження діяльності будь-кого і головно глави Церкви в якій складали священичу присягу, припасовувати до людей цитати з Біблії, звинувачувати в єресях і так далі.
Детальніше » Підгорецька карикатура
Наприкінці березня ц. р. у Львові відбулися громадські акції проти пропаганди гомосексуалізму, запровадження в Україні ювенальної юстиції тощо. Такі та подібні акції пройшли в деяких інших містах, кілька обласних і міських рад прийняли звернення з таким самим змістом. Як виявилося, деякі з організаторів цих заходів пов’язані з т. зв. «групою Догнала» — новим релігійним рухом, який в останні роки активно діє в Західній Україні й «прославився» різними провокаційними акціями. Як не дивно, але на чолі цього руху стоять іноземні громадяни, які приїхали в Україну за туристичними візами, проте займаються релігійною діяльністю. Про причини цих заходів, суть руху «догналітів» і яка мета цього руху — в розмові з керівником проекту «Католицький оглядач» о. Орестом-Дмитром Вільчинським, який кілька років вже вивчає цей рух.
Детальніше » Нова радикальна і войовнича секта
Перед початком Великого Посту до нашої уваги подається притча Ісуса про Милосердного Батька, яку по-іншому можемо назвати притчею «Про двох загублених синів». Старший син, на перший погляд, жив праведним життям, і виглядав «позитивним героєм», бо не полишав Батьківського дому. Мабуть старшого сина в його оточенні вважали зразком чеснотливого життя. Він залишався в домі батька і допомагав йому в усіх справах. В той час як молодший син — це приклад марнотратства, марнування свого життя з фальшивими друзями у пошуках земних благ. Старший брат чинив лише те, що вважалось правильним, однак він лише поводився як слухняний син. В дійсності для нього були чужими думки і бажання Батька, він не розумів люблячого батьківського серця, — подібно як і його молодший брат.
Детальніше » Великий Піст — дорога самопізнання і відкриття дару Божої благодаті
Молитва — це вагома складова фундаменту, на якому будується життя цілої Церкви та життя поодиноких церковних громад-парафій, не кажучи вже про життя у Христі кожного християнина. Так, учні Христові від самих початків Апостольської Церкви перебували у «повчанні апостолів», «ламанні хліба» та «молитвах» (Дії 2:42). Перші християни добре розуміли важливість молитви. Молитва згідно Григорія Ніського — це «керманич хору християнських чеснот», бо «жодна із чеснот не є сталою без молитви». «Чеснота молитви звершує таїнство нашого єднання з Богом, і вона є зв’язком розумних створінь із Творцем» — навчав Григорій Богослов. «Постійно моліться» — наголошує апостол Павло. Молитва — це піднесення душі й серця до Бога. Однак, доки ми живемо в тілі, на землі, молитва наша, природно виражається у різноманітних зовнішніх формах. Це і коліноприклоніння, і хресне знамення, і возношення рук, і використання різноманітних богослужбових жестів та обрядів.
Детальніше » Значення молитви у житті мирянина
У папській каплиці у Ватикані є велика настінна мозаїка, яку з нагоди 50-літнього священицького служіння Івана Павла ІІ подарувала йому Колегія кардиналів. На мозаїці зображені мученики нових часів. «Мученики, — пише о. Марко Рупнік, автор мозаїки, — це ті, що своїм життям вказують на Христа, живого в історії». І серед них — українська дівчина МАРІЯ ШВЕДА, котру по-звірячому вбили у Львові 1982 року: рятуючи від арешту підпільного греко-католицького священика, вона забрала його сумку з богослужбовими речами. Тоді ця історія наробила багато шуму у світі, про це говорили «Радіо Свобода», Ватикан. Багато з тих, що знали її, вважають її святою. Її ім’я — серед тих новомучеників, яких Постуляційний центр УГКЦ готує до беатифікації.
Детальніше » Українська новомучениця Марія Шведа
В італійськомі місті Термолі з’явився незвичний заклад — «Богословське кафе», де відвідувачі за чашкою кави обговорюють насущні проблеми Католицької Церкви. Розповідаючи про новинку, Радіо «Ватикан» відзначає, що це вже не перше «богословське кафе» в Італії, яке цілком вписується у проект нової євангелізації, котрий спрямований на «поширення Благої Звістки у важкодоступних закутках міста».
Детальніше » В Італії з’явилося «Богословське кафе»
Вибір священика, який би міг стати учителем християнського благочестя й духовним провідником для життя з Христом у лоні Церкви, — це направду складне та важливе питання для нас, християн ХХІ століття. Сьогодні багато людей або розгублені у питаннях глибшого духовного життя з Богом, або потребують духовного керівництва, щоб продовжувати поступ у своєму духовний житті у лоні Христової Церкви. Насправді, духовного життя з Богом можна навчитися, передовсім, не з книг чи інтелектуальних вправ, але завдяки прикладу і спілкуванню із нашими духовними провідниками — священиками чи єпископами, які сумлінно сповняють покликання — провадити нас до Господа. Особливо тепер важливо мати таких провідників, коли переживаємо часи збайдужіння сучасного суспільства щодо духовних і моральних християнських орієнтирів, які століттями були фундаментом культурного і суспільного життя наших предків.
Детальніше » Роль духівника у житті поодиноких християн і цілих спільнот
Бенедикт XVI заохочує розвивати спільнотне життя з допомогою парафій, життя яких зосереджується довкола Слова Божого і Св. Таїнств. Папа звернувся із таким закликом 12 грудня у проповіді підчас богослужіння з нагоди душпастирського візиту до парафії Св. Максиміліана Кольбе, що належить до Римської Єпархії. Папа закликав своїх слухачів пізнати те «як можна творити спільноту з кожним, хто разом з вами слухає Слово Боже та бере участь у відправі Св. Таїнств, зокрема Св. Євхаристії». Він визнав, що парафіяльна спільнота Св. Максиміліана Кольбе складається з численних родин, які походять з інших регіонів Італії та інших країн світу, які опинилися тут «шукаючи працевлаштування та кращих умов життя».
Детальніше » Папа закликає плекати спільнотне життя
Останнім часом стаємо свідками негативних тенденцій до появи різних рухів та спільнот, які своєю діяльністю намагаються руйнувати єдність Церкви як Тіла Христового. Часто такі спільноти заявляють про отримані повноваження на «оновлення» Церкви безпосередньо від Святого Духа. З огляду на це важливо мати здорові контр-аргументи, аби протистояти цим деструктивним тенденціям на рівні особового спілкування у своєму середовищі.
Детальніше » Як уберегтися від релігійної маніпуляції
Згідно зі звітами міжнародних організацій, за рівнем споживання алкоголю населення сучасної України посідає одне з перших місць у світі. Важко усвідомлювати для кожної мислячої людини, що у нашій країні зловживання алкоголем починається в юному віці. Перед українським народом постає реальна загроза нормального розвитку, однак це питання і досі залишається не вирішеним в нашому суспільстві. Проблема алкоголізму щороку лише поглиблюється і причин цьому багато. Пошук ефективних шляхів виходу українського суспільства з алкогольного дурману неможливий без враховування досвіду у цій сфері, який напрацювало людство, зокрема і наші попередники.
Детальніше » Роль греко-католицького духовенства в боротьбі за тверезість
1. Спільнота повинна бути відкритою до усіх людей. 2. Спільнота об’єднує різних осіб, кожен з яких — неповторна особистість. 3. Спільнота прагне керуватися Правдою. 4. Спільнота будується на основі розбудови людських відносин та турботі про кожного свого члена. 5. Спільнота будується на дієвому співчутті, любові й турботі один про одного. 6. Спільнота зміцнюється завдяки християнському милосердю, виявленому один до одного. 7. Спільнота стає духовно зрілою завдяки плеканню християнського смирення. 8. Спільнота виявляється у привітному, люб’язному, доброзичливому ставленні членів один до одного. 9. Спільнота стає місцем безпеки для своїх членів, за умови зберігання принципу конфіденційності та захисту інформації приватного характеру про своїх членів. 10. Спільнота зміцнюється і зростає завдяки регулярності зібрань для відправи літургійного Богослужіння та християнського спілкування.
Детальніше » Духовні принципи побудови християнської спільноти
Чого шукає молодь? Чого молодь потребує? Які основні середовища апостольської діяльності серед молоді? Як молодь відповідальна за долю Церкви? На ці та інші запитання можна знайти у статті, яку підготував Ігор Леньо, працівник Комісії у справах мирян УГКЦ.
Детальніше » Апостольська діяльність серед молоді
Увазі читачів пропонуємо серію коротких анотації форм роботи із подружжями в УГКЦ. Маємо надію ця інформація стане в нагоді усім тим, хто цікавиться цим питанням та спонукатиме впровадити певні форми праці на своїх парохіях чи спільнотах.
Детальніше » Форми праці із подружжями в УГКЦ
Відомий вислів Тертуліана, що кров мучеників — це насіння Церкви. Історія довела вірність цього вислову. І Словаччина — ідеальне місце щоб сьогодні повернутися до цього вислову. Тут, і по всій Центральній та Східній Європі християни католики терпіли впродовж 50 років від нацистського та совєтського режимів. Тож вони знають реальну ціну християнського свідоцтва з власного гіркого досвіду, а також, на жаль, вартість боягузтва, співпраці і самообману перед обличчям зла.
Детальніше » «Живучи в правді: релігійна свобода і Католицька місія в межах Нового світового порядку»
Справа в тому, що українським суспільством керують жінки. Вони це роблять по-різному: далекосяжністю, глибшим розумінням життя, інтуїцію, Божою благодаттю, жіночими чарами і хитрістю, меркантильним розрахунком і т. д. Така історія триває століттями і названа «матріярхатом». В принципі, не біда, що в Україні «матріярхат», а в інших народах можливо «патріярхати». Не в тому проблема. Питання в балансі: щоб у родині, суспільстві і народі відігравали свою роль як жінка, так і чоловік, і тоді все буде йти гармонійно за Божим задумом. А цього в Україні не дуже видно, щоб матері мали рівноцінних помічників, які б носили своє житейське покликання у власному єстві. Мало в нас чоловіків, які, не тільки займали б провідні пости в суспільстві, а й були спроможні ним керувати.
Детальніше » Про українського батька і молитву
Брати Борис та Гліб, молодші сини князя Володимира Святославича, що трагічно загинули 1015 року під час міжусобної боротьби за великокнязівський престол, — перші миряни-святі, канонізовані давньоруською церквою. Вони визнані як чудотворці й заступники перед Богом «за землю Руську».
Детальніше » Святі миряни — наші спільні покровителі
Перший семінар з циклу «Україна сьогодні і завтра. Християнський погляд» провело АКТ «Обнова» 21 травня 2010 р. в приміщенні УКУ. Мета цих семінарів виробити підстави для оцінки суспільних явищ як в Україні так і за кордоном. У хаосі ідей сьогодення дуже важко зорієнтуватись з точки зору збереження людських цінностей і пізнання правди життя. Маса ідей звелася фактично до маніпуляцій свідомістю громадян з метою забезпечення вузьких локальних інтересів малих груп громадян за рахунок інших. Принцип «діставання» грошей замість їх заробляння починає дедалі більше ставати панівною «ідеологією» сучасного суспільства.
Детальніше » «Україна сьгодні і завтра. Християнський погляд»
Що ж відбувається з духовним світом членів молодіжних організацій в Україні? Питання не просте, бо незалежно від приналежності до організації та любові до України віра в Бога лишається особистим вибором кожного. Проте певні закономірності тут можна простежити. Річ у тім, що кожна серйозна організація має ідеологію, а кожна ідеологія мусить мати практичне втілення. А тут усе просто...
Детальніше » Роздуми про духовність українських молодіжних організацій
Чи можна бути святим журналістом? «Так», відповів своїм життям блаженний Мануель Лозано Ґарріно, якого нещодавно беатифікував папа Бенедикт XVI. Чи потрібно озлоблюватися на життя, якщо від тебе відмовилася навіть мати? «Ні», сказав блаженний Лойзе Ґрозде і загинув як мучених за свою віру і за Христа від рук комуністів. Як бути коли життя лише починається, а невиліковна хвороба заганяє в могилу? «Любити ближнього», скзала 18-літня К’яра Бадано, несучи важкий хрест та терплячи за Христа. Навіть зараз, у такий, здавалося б безбожний час, Церква має багато свідчень святості мирян. Вони з Христом і незважаючи на терпіння свідчать Євангеліє своїм власним життям.
Детальніше » Святі миряни Католицької Церкви
Мілан, Італія, 14 квітня, 2010 (Zenit. org). — Кожен охрещений християнин отримав мандат від Христа проголошувати про Божу любов, що вимагає від нього молитви та спілкування зі Святим Духом, — каже священик Піджі Періні, який керує програмою євангелізації на парохії, Св. Есторгія (St. Eustorgio) в Мілані і є президентом міжнародної організації, яка відповідає за діяльність парохіальних євангелізаційних груп. Цьому методу євангелізації виповнилося вже 22 роки, а в травні 2010 на цю тему відбудеться конференція. Отець Періні переконаний у тому, що «якщо священик сам активно працює, то його приклад наслідуватимуть вірні». Журналіст «Зеніту» розмовляла з отцем Періні про майбутній семінар і про те, як працює цей метод євангелізації.
Детальніше » Змінюючи обличчя своєї парохії
Комісія мирян Тернопілсько-Зборівської Єпархії організовує серію професійних прощ до Зарваниці у 2010 році. Метою проведення таких прощ є згуртування професіних колективів довкола християнських цінностей через спільну молитву та покаяння. Сподіваємося цей приклад спонукає мирян та мирянські комісії з інших єпархій УГКЦ організовувати подібні заходи та голосити Добру Новину в місцях праці та навчання вірних Церкви.
Детальніше » Прощі у Тернопілсько-Зборівській Єпархії
Немає сумніву, що минулі велич і слава Києва були безпосередньо пов’язані з його Церквою. Місто на Дніпрових кручах змогло стати «матір’ю городів руських» і «новим Єрусалимом» Слов’янщини, тому що його Церква стала матір’ю для всіх християн на Сході Європи. Проте історія воплочення Слова Божого, його Доброї Новини серед нашого народу не лише знає здобутки та звитяги, а й сповнена болю і страждань. Згадуючи зі щирим жалем цей трагічний досвід, ми все ж не хочемо бути заручниками дня вчорашнього, а маємо будувати нове прийдешнє на підмурівку тисячолітньої спадщини віри Христової, дарованої нашим праотцям. Бо таки мав рацію римський паломник Іван Павло ІІ, коли, відвідавши нещодавно українську столицю, сказав: «Видіння, яке мав апостол, стосується не тільки вашого минулого; воно спрямоване також і в майбутність країни». Цю майбутність ми, українські християни, покликані «очима серця» побачити і добрими своїми руками виплекати.
Детальніше » Один Божий народ у краї на Київських горах
У цьому короткому дослідженні на тему значення, природи, і «підводних каменів» новітнього явища «харизматичної віднови у Святому Дусі» хочу представити коротко історію розгортання згаданого феномену у лоні Католицької Церкви, розглянути явище «явище хрещення Святим Духом» і неординарний дар «говоріння іншими мовами» в світлі новозавітних біблійних текстів, й наголосити на негативних тенденціях, які можуть супроводжувати процес духовної формації віруючих в лоні спільнот «харизматичної віднови», яким, на думку автора, краще запобігти, ніж потім вживати радикальніших заходів. Аби дотримуватися об’єктивної перспективи у висвітленні тих питань користуватимусь «антиномічним підходом», аби вказавши на «Боже» і «людське» у феномені «харизматичної віднови у Святому Дусі», у їх співвідношенні, попровадити до збалансованого погляду на згадані справи, який, на думку автора, допоможе уникнути згадані нижче «підводні камені» у духовному житті віруючих.
Детальніше » Рух «Харизматична віднова у Святому Дусі»
|